Soçi'deki zirveye katılacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kritik görüşmede Suriye’deki çekilme sürecini, Astana mutabakatı’nın devamını, Fırat’ın doğusuna yönelik olası operasyonu, İdlib ve Münbiç meselesini, PKK, YPG-PYD ve DAEŞ terör örgütlerine karşı ortak mücadeleyi ele alacak.

Zirvede ABD’nin çekilme sürecinden sonra bölgede boşluk kalmaması için Türkiye-Rusya ve İran’ın ortaklaşa hayata geçireceği önlemler masaya yatırılacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Ruhani kendi aralarında baş başa görüşmelerde de bulunacak. Liderler görüşmenin ardından üçlü zirvede alınan kararları ortak basın toplantısıyla duyuracak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SOÇİ'YE ULAŞTI

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak "CAN" ile saat 10.05'te Rusya'nın Soçi kentine hareket etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan saat 11.20'de Soçi'ye ulaştı. 

Soçi'ye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Soçi Uluslararası Havalimanı'nda Soçi Belediye Başkanı Anatoli Pokomov ve Devlet Protokol Müdürü Igor Bogdanov ile Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, Novorosisk Başkonsolosu Yunus Emre Öziğci ve diğer yetkililer karşıladı.

Erdoğan'a Rusya ziyaretinde eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir de eşlik ediyor.

Recep Tayyip Erdoğan, Soçi'de Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin katılımıyla yapılacak Suriye konulu 4'üncü Üçlü Zirve Toplantısı'na katılacak.