evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat
TURİZM BAKANLIK
ali akın önder
kstb

BÜYÜKYILMAZ: KIB-TEK’İN KANDIRILDIĞINI NEDEN ANLATMIYORLAR?

NEDEN ELEKTRİK KESİNTİSİ OLUYOR? Büyükyılmaz, “Planlı kesintilerin dışında plansız kesintilerde oluyor. 5 nolu jeneratörün devre dışı kalması ile 3 adet arızalı jeneratörümüz oldu” dedi.

BÜYÜKYILMAZ: KIB-TEK’İN KANDIRILDIĞINI NEDEN ANLATMIYORLAR?
  • 28 Haziran 2021, Pazartesi 21:41

MALİYE BAKANLIĞINI ÇARŞAMBA GÜNÜNE KADAR BEKLEYECEĞİZ”Ben Maliye Bakanlığı’na Çarşamba gününe kadar süre verdim. En azından ben kendimi suçlu hissetmeyeyim. Çarşamba gününe kadar borcu ödenen kurum ve kuruluşların elektriği kesilmeyecek ancak borcu ödenmeyen kim varsa elektriği kesilecek.”

 

YILAN HİKAYESİNE DÖNÜŞEN 2 JENERATÖR HİKAYESİ...  “Kiralama konusu, bunlar hibe mi yoksa kiralama mı onu konuştuk ve sonunda da kiralamayı kabul etmeyeceğimizi söyledik. Sonuçta bakanlar kendi aralarında görüşüp bir sonuca bağlayacaktır.”

 

Katıldığı bir web TV haber programında hem KIB-TEK hem de YDP ile ilgili soruları yanıtlayan KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, ülkedeki altyapının elektrik sistemini kaldıramadığı iddialarını yanıtladı.

Öte yandan, YDP içerisindeki hareketlerden bahseden Büyükyılmaz, Bertan Zaroğlu’nun YDP’den ayrılmasıyla ilgili açıklamalardan bahsetti.

Öncelikle KIB-TEK’i kurtarmaya çalıştıklarını ancak dışarıdan bunun çok yanlış yorumlandığını belirten Büyükyılmaz, çok fazla borcun birikmiş olduğundan söz etti.

Büyükyılmaz, bunun yanı sıra Milletvekili olmak istediğinden de bahsederek, hedefin YDP’nin sürdürülebilir olması olduğuna vurgu yaptı.

 

NEDEN ELEKTRİK KESİNTİSİ OLUYOR?

 

Neden elektrik kesintisi oluyor sorusuna cevap veren Büyükyılmaz, şunları söyledi:

“Planlı kesintilerin dışında plansız kesintilerde oluyor. 5 nolu jeneratörün devre dışı kalması ile 3 adet arızalı jeneratörümüz oldu. Jeneratörlerin üretim kapasitelerinin çok düşük olduğunu daha öncede açıklamıştık. Geldiğim günden beri bakım hususunu ve parça destek ile ilgili KIB-TEK’in yapması gereken hem yazılı, hem sözlü hem de proje olarak Enerji ve ekonomi Bakan Erhan Arıklı’ya, Meclis Genel Kurulu’na, muhalefet üyelerine anlatmaya ve izlememiz gereken yolu ifade etti. Doğru yolda bir olmamız gerektiğimi aktardım aksi taktirde bu yazı geçirmekte çok büyük sıkıntılar yaşanacağını ve bizdeki jeneratörlerin çok eski olması dolayısıyla çok sık arızalar meydana geleceğini dile getirmiştim. Muhalefete bunu açıkça anlatarak, çok kısa sürede bakımların yapılmasını gerektiğini defalarca altını çizdim ancak bir türlü Meclis Genel Kurulu’ndan bu konuyu geçiremedik. Bu yüzden eski sistemle yola devam ediyoruz ve yeni baştan bakımlar ve arızalar ile ilgili ihaleye çıkılacak. Her ihalenin süreci 3 buçuk ay sürüyor ve sonuçlanması ise 6 yıla kadar sürüyor. Burada bakmamız gereken KIB-TEK bu süre içerisinde elektrik üretimine devam edebilir mi? Sıcaklıkların artması insanların klimaya yüklenmesi ve elektriğin daha fazla tüketilmesi ile birlikte gerçek yüzümüz ortaya çıktı. Akımın bir anda yüklenmesi ile birlikte akaryakıt tahmin ettiğimiz süreden daha erken azalmaya başladı bu yüzden iyi ki akaryakıt almışız.”

 

Devlet kurum ve kuruluşlarının kesilen elektriği hakkında açıklamalarda bulunan Büyükyılmaz, Maliye Bakanlığı’nın Pazartesi günü borçların kapatılacağına dair yapmış olduğu açıklaması üzerine, “Ben Maliye Bakanlığı’na Çarşamba gününe kadar süre verdim. En azından ben kendimi suçlu hissetmeyeyim. Çaşamba gününe kadar borcu ödenen kurum ve kuruluşların elektriği kesilmeyecek ancak borcu ödenmeyen kim varsa elektriği kesilecek. Maliye Bakanlığı da zor durumda biliyorum.. Şunuda unutmamamız lazım KIB-TEK  zam yapamıyor, 1.25’ten ürettiği akımı 97 kuruştan satıyor ve her kilovatta 28 kuruş zarar ediyor. Bu zararı nasıl karşılayacağını geçtim, vermiş olduğumuz akımın dönüşünü sağlayamıyoruz. Kasaya para girmiyor.

600 milyona yakın KIB-TEK’in piyasadan alacağı var. Devlet kurumlarının ise teşvikleri ile birlikte 100 milyona yakın, Belediyelerin ise 255 milyon, sulama birliklerinin 10 milyon, BRT’nin 10 milyon, camilerin ise 6 milyona yakın KIB-TEK’e borcu var.”

 

“PROTOKOLÜN İÇERİSİNE SULAMA BİRLİKLERİNİ KOYARSANIZ OLMAZ”

 

“İçişlerİ Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve KIB-TEK olarak yaptıkları toplantı hakkında konuşan Turan Büyükyılmaz, yasa gücünde kararname çıkarken bizim en büyük sıkıntımız belediyelerin sulama kuyularıydı. Bununla ilgili çalışma yaparak sorunu çözmek isterken yasa gücünde kararnamenin içine bir anda belediyeler ve sulama birlikleri eklendi. Sonuçta yasa çıktıktan sonra benim yapabileceğim bir şey yok. Bu protokolün içerisine sulama birliklerini koyarsanız bu protokol işlemez diye belirttim ben toplantıda da çünkü sulama birliklerinde kişilerin harcadıkları suyun parasını Kaymakamlıklara yatırdıklarını biliyorum ama bu yatırılan paranın KIB-TEK’e bir dönüşü yok. Bu para kaymakamlık tarafından işe alınan kişilerin paraları ödendi. Belediyelerin sulama kuyusu ve belediyeler ile ilgili burada şanslı olduğu husus şu; katkılarından kesilecek, elektrik kurumuna aktarılacak. Sulama birliklerinin neresinden kesileceği sorusu hala yanıt almadı ve protokolü imzalayamadık. Sulama birliklerini çıkaralım diyerek bir toplantı daha yaptık, sonuç alınması gerekiyor aksi taktirde burada mağdur olan vatandaş oluyor.”

 

BÜYÜKYILMAZ: MARAŞ AÇILIMI BİR HAYAL OLABİLİR

 

“Maraş’ı açmaktan bahsediyoruz ancak onu nasıl açmayı düşünüyoruz? KIB-TEK bu yükün altından nasıl kalkacak? Bir trafo merkezinin kurulması ne kadar süre alır ve kaç paraya mal olur? Bunu hayata geçirebilecek güç var mı peki devlette? Bir projenin önce yatırımı olması gerekir. Devlette herşey eksik ve bu yüzden KIB-TEK’in yatırım konusunda önünün açılabilmesi için masaya çok ciddi kişilerin çağırılması ve toplantılar yapılması gerekir.”

 

“YILAN HİKAYESİNE DÖNÜŞEN 2 JENERATÖR HİKAYESİ”

 

“15 Kasım tarihinde, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ülkemize gelerek bize iki jeneratör hediye edeceğini söyledi. Ağustos ayında gelmesi beklenen jeneratörlerin gelebilmesi için hem altyapıyı hazırladık hem de imzalanması gereken protokoller vardı. Ancak iş oraya geldiğinde protokolde yazılı olan 1 madde her şeyi durdurdu. Kiralama konusu, bunlar hibe mi yoksa kiralama mı onu konuştuk ve sonunda da kiralamayı kabul etmeyeceğimizi söyledik. Sonuçta bakanlar kendi aralarında görüşüp bir sonuca bağlayacaktır. Bu protokoldeki madde düzene sokulduktan sonra jeneratörler gelebilecek.”

 

İHALELERİN SON DURUMU NEDİR?

 

“Bİz göreve geldiğimizde ihale zaten iptal edilmişti. İlgili kişilerin bir araya gelerek yaptığı çalışmalar sonucu yeniden ihaleye çıkılıyor ancak bu kez de Meclis’te muhalefet tarafından yapılan sert eleştiriler sonucunda zeinname yayınlandı ve kaç kez ertelendi. Sonrasında ihale açıldığı zaman iki firma ihaleye katılıyor.  Firmanın biri 14 Dolar teklif ederken diğeri ise 32.45 Dolar teklif sunuyor. Bunun üzerine Merkezi İhale Komisyonu bir toplantı daha yaparak ihalenin iptal edilmesi kararını alıyor. Arka arkaya 2 ihale iptal edilince de pazarlık hakkı ortaya çıkıyor ve o da 24 Haziran’da yayınlanıyor. Şu anda  konuşulan ihale budur. İhalede bir yolsuzluk varsa bunu İhale Komisyonu değerlendirecektir. Gerekli itirazları da değerlendirip kendileri duruma müdahale edeceklerdir. Bunun tartışmasının basına düşürülmesi hikaye iştir. Ortada gayriyasal nir konu varsa eğer bunu mahkeme çözecektir.”

 

“ERHAN ARIKLI’NIN CEBİNE HİÇBİR ŞEY GİRMEDİ”

 

“Erhan Arıklı’nın cebine hiçbir şey girmedi. Kendisi de tam zamanlı çalışan gibi sabah akşam demeden mücadele ediyor. Arıklı’nın mücadelesi bu toplumun içindeki gerçeklerin görülmesi ve sizlerin cebinden çıkan parayla kuruma daha fazla yatırım yapılabilmesi yanı sıra bu gidişata da bir dur diyebilmek adına çalışıyor. Bunu anlamayanlar elbet bize karşı gelecektir ancak halkın bunu anlayabilmesi gerek.”

 

KIB-TEK’İN KANDIRILDIĞINI NEDEN ANLATMIYORLAR?

 

“Son 8 aya kadar hiçbir akaryakıttan numune alınmadığı neden kaale alınmıyor? Neden KIB-TEK’in kandırıldığı konuşulmuyor? Ben basına verileri de göndereceğim. Gelen akaryakıt şu ana kadarki en kaliteli akaryakıtlardan bir tanesidir. Yapılan uygulama bellidir ve TİPİK tarafından getirilen akaryakıtta da analizler yapılıyor.”

 

YDP NE DURUMDA? TURAN BÜYÜKYILMAZ NEREDE?

 

YDP’de Kurultay sonrası iplerin koptuğu söylemleri ve Bertan Zaroğlu’nun partiden ayrılmasına ilişkin gelişen durumlardan bahseden Büyükyılmaz şunları aktardı:

“YDP’yi Bertan, Erhan ve Turan isimleri çekti.  Biri Genel Başkan, biri Genel Sekreter, biri Milletvekili oldu. Bertan Zaroğlu’nun gitmesi bir ayağın eksilmesi demek oldu. YDP içerisinde bu işlerin bu hale gelmesi beni çok üzüyor. Bizim kurduğumuz partinin bu şekilde huzursuz olması çok kötü ancak yapacak bir şey artık yok. Sayın Zaroğlu kararını vermiş ve kendisine inananlarla birlikte yeni bir parti kurma hedefini hayata geçirecek. Biz kısacası yeni bir parti olmanın zorluğunu yaşıyoruz ve malesef başaramadık. Yaşananlar, söylenenler ve konuşulanlar sayesinde bu işler buraya kadar geldi. Partiden ayrılan üyeler ve Zaroğlu’na başarılar dilerim. Siyasette bir gün dost bir gün düşmansınız bu döngü böyledir. Bizim sorunumuz, orantısız büyümenin getirdiği problemler neticesinde ortaya çıktı. Esas olan YDP’dir ve isimlerin hiçbir önemi yoktur. Bu toplumun bu partiye ihtiyacı vardır. Sessizlerin sesi, kimsesizlerin kimsesi olan YDP bu süreci en baştan kontrol ederek, bir daha yola çıkıp en iyi şekilde nasıl hizmet edebileceğiyle ilgili analizler yapacaktır. En önemlisi 10 Nisan Kurultayı’ndan bir an önce kurtulmak gerek aksi takdirde YDP hiçbir zaman huzura ulaşamayacak ve birleştirici olamayacak. Bu unutulunca tekrardan YDP eski haline dönecektir diye inanıyoruz.”

 

YDP’NİN BARAJ SORUNU VAR MI? MİLLETVEKİLİ ADAYI OLACAK MISINIZ?

 

“Biz 50 tane kahraman milletvekili adayıyla yola çıktık hiçbir maddi gelirimiz olmadan. Ydp’nin asla baraj sorunu olamaz. Milletvekili olabilmem için o sürece daha var ancak 7 Ocak sürecinde parlementoya giremeyen ve yakın oyla seçim kaybetmiş biri olarak benim buna hakkım var diye düşünüyorum. Seçim kaybeden insanların neler hissettiğini biliyorum. YDP’nin parlementoda temsiliyet hakkı  olmasını çok istemiştim. Fikrini sürdüren 3 insandan bir tanesiyim. Üyelerin bunu anlaması gerekiyor. Mesele Kıbrıs Türk halkına hizmet edecek bir partinin varlığını sürdürebilmesidir.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ali akın önder3
yukarı çık