evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat
ORAY SOL SABİT
laü
kstb

Maliye Bakanlığı’na 30 milyon TL borçlanma yetkisi!

Bakanlar Kurulu tarafından hazırlanan yasa gücünde kararnameyle Maliye Bakanlığı'na Zorunlu Sigortalar Garanti fonundan 30 milyon TL'ye kadar borçlanma yetkisi verildi.

Maliye Bakanlığı’na 30 milyon TL borçlanma yetkisi!
  • 05 Mayıs 2020, Salı 14:52

HABERCİ ÖZEL

Bakanlar Kurulu, iç borçlanmaya ilişkin karar üretti. Bakanlar Kurulu tarafından hazırlanan yasa gücünde kararnameyle Maliye Bakanlığı’na Zorunlu Sigortalar Garanti fonundan 30 milyon TL’ye kadar borçlanma yetkisi verildi. Bakanlar Kurulu tarafından resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe konulan ‘Zorunlu Sigortalar Garanti Fonu Hakkında Yasa Gücünde Kararname’, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından Pandemi olarak kabul edilen Korona Virüs (COVID-19) salgını nedeniyle yaşanan ekonomik koşullar ve bütçe imkanlarındaki sıkıntılar dikkate alınarak , Zorunlu Sigortalar Garanti Fonu’ndan Maliye Bakanlığı’na borç verilebilmesine olanak sağlamak amacıyla hazırlandı.

DEVRİM BARÇIN: “BU KARARA ONAY VEREN SAYIN BAKANLARDAN BİRİ CEVAP VERİRSE ÇOK SEVİNİRİM!”

Öte yandan Bakanlar Kurulu’nda alınan kararın resmi gazetede yayınlanması sonrası tepkilerde gecikmedi. Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Genel Sekreteri, Memurlar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Devrim Barçın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, Maliye Bakanlığı’nın yüzde 1 faizle borçlanma hakkı varken yüzde 10.75 faizle borçlanmasının mantıksız olduğunun savunarak söz konusu karara tepki gösterdi.

Bugünkü Bakanlar Kurulunda hükümetimiz, Zorunlu Sigortalar Garanti Fonu’ndan, bütçe imkanlarındaki sıkıntılar dikkate alınarak ihtiyaç olması durumunda .75 yıllık faiz ile Maliye Bakanlığına azami 30 Milyon TL borçlanmasına olanak sağlayan Yasa Gücünde Kararname çıkardı.

KKTC Merkez Bankası Yasası’nın 34’üncü Maddesine göre, Maliye Bakanlığı’nın Merkez Bankası’ndan %1 yıllık faiz oranı ile borçlanma hakkı olduğuna dikkat çeken Barçın, “Bütçe açıklarının giderilmesi adına Maliye Bakanlığı’nın aiz ile borçlanma hakkı varken neden .75 faiz ile borçlanmaya yönelik bu kararname çıkarıldı, mantığı nedir” diye sordu.

ÜLKER FAHRİ: “BU FON, VATANDAŞIN PARASIDIR”

Konuyla ilgili bir tepki de, KKTC Sigorta ve Reasürans Birliği Başkanı Ülker Fahri’den geldi. Söz konusu fonun vatandaşın parası olduğunu belirten Fahri, bu fonun; çıkarılan tüm zorunlu 3. şahıs trafik sigortası ücreti üzerinden alınan paralardan biriktiğini belirtti.

“Bu Fon, vatandaşın parasıdır, çıkarılan her Zorunlu 3. Şahıs Trafik Sigortası primi(ücreti) üzerinden ?on katkısı alınır ve bu para ehliyetsiz, Sigortasız ve Faili Meçhul bir trafik hasarında, birisinin ölmesi, yaralanması, ve malında meydana gelen hasar nedeniyle, mağdur olan kişi veya mirasçılarına ödenir” şeklinde konuştu.

RESMİ GAZETEDE YAYINLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİREN ZORUNLU SİGORTALAR GARANTİ FONU’NDAN BORÇLANMAYA İLİŞKİN YASA GÜCÜNDE KARARNAME

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu, Anayasa nın 12’nci maddesinin verdiği yetkiye dayanarak aşağıdaki Yasa Gücünde Kararname’yi yapar:

1. Bu Yasa Gücünde Kararname, Zorunlu Sigortalar Garanti Fonu Hakkında Yasa Gücünde Kararname olarak isimlendirilir.

2. Bu Yasa Gücünde Kararname ile, Sigorta Hizmetleri (Düzenleme ve Denetim) Yasası’nın 64’üncü maddesi altında Bakanlık bünyesinde oluşturulmuş bulunan Zorunlu Sigortalar Garanti Fonu’nun, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından Pandemi olarak kabul edilen Korona Virüs (COVID-19) salgını nedeniyle yaşanan ekonomik koşullar ve bütçe imkanlarındaki sıkıntılar dikkate alınarak ihtiyaç olması durumunda Maliye Bakanlığına borç verebilmesine olanak sağlanması amaçlanmıştır.

3. Bu Yasa Gücünde Kararname, Korona Virüs (Covid-19) salgını nedeniyle yaşanan bütçe sıkıntılarını aşabilmek için ihtiyaç duyulması halinde Zorunlu Sigortalar Garanti Fonu’ndan Maliye Bakanlığına verilecek borcu kapsamaktadır.

4. Zorunlu Sigortalar Garanti Fonu, Korona Virüs (Covid-19) salgını nedeniyle yaşanan ekonomik koşullar ve bütçe imkanlarındaki sıkıntılar dikkate alınarak bu sıkıntıların aşılabilmesi için ihtiyaç olması ve Maliye Bakanlığının talebi üzerine aşağıda yer alan koşullarda borç verir.

(1) Borç verilmesi sırasında, Zorunlu Sigortalar Garanti Fonu ve Maliye Bakanlığı arasında Protokol yapılır.
(2) Verilebilecek azamı borç miktarı , 30,000,000.00TL’dir. (otuz milyon Türk Lirası)
(3) Alınan borç, anapara ve faiz olarak geri ödenir.
(4) Alınan borca uygulanacak faiz oranı, KKTC Merkez Bankasının reeskont kredilerine uyguladığı faiz oranıdır.

5. Bu Yasa Gücünde Kararname, Para Kambiyo ve İnkişaf Sandığı İşleri Dairesinin bağlı bulunduğu Bakanlık tarafından yürütülür.

6. Bu Yasa Gücünde Kararname, Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten başlayarak yürürlüğe girer.

KİBRİSHABERCİ

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık