evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat
TURİZM BAKANLIK
ali akın önder
  • 04 Haziran 2018, Pazartesi 17:43
Dr.Melahat Arıklı

Dr.Melahat Arıklı

AŞIRI KONTROLCÜLÜK

Bu haftaki yazıma çokça rastladığımız  ilişkilerdeki  aşırı kontrolcülük konusunu yazmak istedim.

Öncelikle kontrolcü insan neydi? insanları oldukları gibi ve farklı yönleriyle görmekten hoşlanmaz ve onları kafasında soktuğu, olmayan bir formda görür. Kontrolcünün kafasında yarattığı ideal kişi, onun ne istediğini, ne düşündüğünü ve ne tepki vereceğini bilen kişidir.

Kontrolcülerde görülebilen diğer birkaç özelliği de şöyle listeleyebiliriz:

Aşırı kıskançlık, bir kontrol belirtisi olabilir. Kontrolcünün, karşısındaki kişinin ilgisinin kendisinden başka birilerinde odaklanmasını kıskanması olağandır, bu en yakın arkadaşların dahi olabilir onların senin için iyi olmadığını sana empoze etmeye çalışır. Kontrolcü kendi öfkesinin suçunu sana yıkar ve her defasında özür dileyen kendisi olur.

Bir öfke nöbetinden sonra değişeceğine dair sözler veren kontrolcünün davranışlarında genelde değişiklik gözlenmez Kontrolcü,  tamamen kendisine bağlamak için onu hediyelere boğabilir ve  her istediğini alabilir.

Günümüzde yaşanan ilişkilerde çoğu zaman, müdahaleci, kontrolcü,  duyguları manipüle etmeyi seven partnerlere rastlıyoruz. Yazılan bazı yazılarda ve konuşulan örneklerde kişiler bazen Aynı benim eşimden bahsediyor! gibi yorumlarda bulunabiliyor.Çünkü bu tarz davranış, ilişkinin içerisinde, hele de ilk zamanlarında anlaşılması çok zor bir davranış türü. Çoğu zaman el üzerinde tutan bir davranış çeşidi gibi algılamamız mümkün. Bunlardan bazılarını ilişkinin size ne kadar güven veriyor olduğu şeklinde yorumlayabilirsin. Etrafınızda onların iyi bir partner olduklarıyla ilgili çok fazla işaret vardır ve siz, en ufak bir şüpheye düştüğünüzde bu şüphenin yersiz olduğuyla ilgili olarak kendinizi ikna edebilirsiniz.

İlişkinin başlarında ilgi göstermesi ve sizi sahiplenmesi nihayet birilerinin sizi gördüğünü ve ne hissettiğinizi bildiğini sizi önemli hissettirdiğini fark edersiniz. Aşırı yardım severdirler, yalnız  kişinin her şeyini öğrenmek isterler, hem de her şeyini, çok iyi birer dinleyicidirler, nerde çalışması gerektiğini kimlerle çalışması gerektiğini, hangi yemeklerin daha sağlıklı olduğunu ve nasıl giyinilmesi gerektiği ne kadar onlar belirlemek isterler.Avantajlarına kullanabilecekleri bilgileri de bulduklarında, geçmişinizle ilgili örneğin, en ufak pürüzde bunları kullanmaktan çekinmezler. Ardından ise, birey olarak kendinizle zaman geçirme ihtiyacınız olduğunda, bunu şiddetle reddederler. Çünkü zaten böyle bir ihtiyacınız olamaz O varken, başka şeye niye ihtiyaç duyasınız ki! Birinin sizi  önemsediğini bilmek ne güzel ama o kadar önemsiyor  ki , Biri sizinle ilgilendiğinde otomatik olarak ortaya çıkar, en sevdiğiniz iş arkadaşlarınızla ilişkinizin kesilmesinin talep edilmesine kadar da gider. Sürekli nerede olduğunuzu sorar, birisi telefonla aradığında onu kontrol etme ihtiyacı hisseder,  sedece sizin davranışlarınızı değil ailenizin davranış ve yaşayış biçiminide kontrol etmeye çalışır çünkü başında da dediğimiz gibi  bu tür insanlar Tek Akıl’a sahiptirler. Kötü insanlar olmamakla birlikte  kaybetme korkusu, güvensizlik ve hep bir lider olma duyguları yüzünden kendilerininde bastıramadığı bir duygudur aslında kontrolcü olmak.

Son olarak demem odur ki Aslında ne kendinizin hayatını nede başkalarının hayatını kontrol edemezssiniz. Çünkü zaman herşeyi değiştirir ve siz herşeye yetişemezssiniz, baskı kurduğunuz herşey onünüze siz olarak çıkar ve siz sizin gibi karekterlerle şavaşamazssınız. Biraz gevşemek ve bazı şeyleri akışına bırakmaz gerekir. Tabiki bunu yaparken   Kendinize olan güveninizden bir şey kaybedmeyin ama birazda dümeni başkalarına bırakın. “Özgürce düşünmek ve bunları gelecek nesillere aktarmak en büyük arzunuz olsun”. Sağlıcakla kalın…..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ali akın önder3
yukarı çık